Mire se erdhet :-)

Wednesday, May 5, 2010

NJOFTIM PER VEND PUNETe dashur miq,
Po ju pershendes me fjalen miq sepse permes email-kembimit kam marre vesh se blogun e cajit e vizitojne edhe meshkuj. Keshtu qe si zonje "shtepie" qe jam me duhet ti mirepres ashtu si duhet te gjithe miqte:-) dhe madje i falenderoj shume qe pervecse lexojne shkrimet e postuara, me kane derguar edhe komente dhe sugjerime me shume vlere. Ju falenderoj:-)

Dje qeshe e ftuar se bashku me tri mikesha te miat ne emisionin "DITA IME" ne Vizion+ dhe folem per temen "Te jesh mama me kohe te plote". E nxitur nga biseda, po ju vendos nje shkrim te cilin e kam pershtatur nga anglishtja dhe kam shtuar tek tuk ndonje gje te vogel. Kur e lexova per here te pare me beri shume pershtypje, ndaj edhe vendosa te pershtatja dhe t'ua "servirja" edhe juve.

 POZICIONI :
Mami, Mama, Ma
Babi, Baba, Ba

 PERSHKRIMI I PUNES:

Te jene te afte te punojne ne ekip per nje kohe te gjate, per nje pune te perhershme dhe plot sfida, e shtrire shpesh ne nje ambient te rremujshem.

Kandidatet duhet te kene aftesi te shkelqyera komunikimi dhe organizimi dhe te jene te gatshem per te punuar me orar tre zgjatur, qe perfshin mbremjet, fundjavat dhe shpesh turne 24oreshe, sipas nevojes.
 
Kandidatet duhet te jene te durueshem, me shume takt, fjalepake e shume inkurajues me te tjeret. Nuk duhet te ankohen asnjehere per nevojat e tyre.

Puna do te kete edhe udhetime pergjate nates, duke perfshire vizita ne qytete te tjera, turne sportive ne fundjava me shi ne qytete te largeta.
 
Shpenzimet e udhetimit jane te parimbursueshme.
Vendi i punes kerkon te kryhet edhe detyra e korrierit dhe lajmesit.

PERGJEGJESITE:

 Shtrihen derisa te keni jete.
Duhet te jeni te gatshem qe do t’ju urrejne, ndoshta edhe perpak kohe derisa dikush te marre ate qe do prej jush, psh ca leke xhepi.
 
duhet te jeni te gatshem “ta kafshoni gjuhen” vazhdimisht.
 
Duhet te keni nje qendrueshmeri fizike dhe nervore qe t’ja kaloni edhe mushkes dhe, te jeni te gatshem qe ti ngjisni shkallet e tri kateve per 30 sekonda, ne rast se degjoni ndonje ulerime qarese si te ujkut.

Duhet te jeni te gatshem per tu perballur me sfida teknike, si riparimi i makinave te vogla, nxjerrja nga tubat e lavamanit e kokes se kukullave dhe zinxhiret qe kane kapur rroben.

Duhet te kontrolloni telefonatat, te shenoni datat e aktiviteteve ne kalendar dhe te koordinoni projekte te shumta detyrash shtepie.

Duhet te keni aftesi per te planifikuar dhe organizuar
festa femijesh ne shtepine tuaj, duke ju pershtatur me se miri “klienteve te moshave te ndryshme” dhe botekuptimeve te ndryshme nga i juaji.

Duhet te jeni te gatshem qe te jeni i zene me pune cdo minute dhe te mos cuditeni kur t’ju turperojne minuten tjeter.

Duhet te ruani per vite me rradhe manualet e perdorimit dhe reklamimit te gjysem milioni lodrash te lira plastike, apo edhe qe punojne me bateri.

Gjithmone duhet te shpresoni me te miren, por pergatituni per me te keqen
duhet te merrni mbi vete pergjegjesine e plote per cilesine e produktit perfundimtar.
Pergjegjesite perfshijne edhe mirembajtjen e dyshemese, garderobes dhe furnizimit me produkte te shendetshme ushqimore. Puna juaj do te jete e shtrire ne te gjithe ndertesen.


 MUNDESI PER NGRITJE NE DETYRE:

Asnje.
Puna juaj kerkon qe te qendroni ne te njejtin vend per shume vite, pa u ankuar, duke qene i perkushtuar palodhje dhe te mbetesh ne formen tende me te mire duke ju pershtatur kerkesave te kohes.
Madje ata qe jane nen kujdesin tuaj, me se fundmi do t’ua kalojne juve.

 EKSPERIENCA E MEPARSHME:

 Fatmiresisht nuk kerkohet ne kete lloj pune.
 trajnimi ju ofrohet nderkohe qe kryeni punen tuaj, ose me mire trajnoheni duke punuar, kuptohet ne nje nivel te vazhdueshem lodhjeje raskapitese.

 PAGA DHE KOMPESIMI:
 
 Kuptoni nje gje!   JU i paguani ata!
 mund t’ju ofrohen bonuse me raste, por nuk ju garantoj se cfare mund t’ju japin.
Do t’ju duhet te beni nje pagese te majme kut behen gati per Universitet, per veshje te reja dhe madje edhe per te paguar studimet 4 vjecare, me shpresen qe pas perfundimit te studimeve ata te behen te pavaruar financiarisht.

Kur te vdisni, ju do ta ndani mes tyre gjithcka qe ju ka mbetur.
Gjeja me e cuditshme e kesaj pagese te kthyer ne kahun e kundert eshte qe
ju e beni me kenaqesi dhe madje do te deshironit te kishit mundesi per te bere edhe me shume.


 PERFITIMET:

Nuk ju ofrohet sigurim shendetesor apo dentar, as pension, as ndonje forme tjeter rimbursimi, nuk ju paguhen pushimet dhe as ditet kur jeni semure.

Kjo pune te ofron mundesi te pafundme per rritje personale shpirterore, dashuri pa kushte, puthje dhe perqafime falas, nese dini sesi ti” luani mire letrat”.

Kjo eshte per te gjithe prinderit, ne vleresim per cdo gje qe bejne cdo dite.

Ah, nuk duhet harruar nje detaj shume i rendesishem “NUK DEL KURRE NE PENSION”


Me dashuri dhe shume buzeqeshje sa here qe lexoj kete material,
Edi Gogu

No comments:

Post a Comment