Mire se erdhet :-)

Tuesday, May 11, 2010

Gjerat e vogla
 
 Te dashur miq,
 Nje mikesha ime me dergoi sot nje email me ca detaje te thjeshta dhe interesante, keshtu qe une vendosa ta perkthej dhe ta publikoj ketu ne blog.
Ndonjehere na ndodh qe gjerat e vogla te dites te mblidhen se bashku dhe te na heqin gezimin. Me ka ndodhur shume here qe arsyet sepse gjerat "e vogla" kane qene pjese e jetes dhe dites sime, i kam kuptuar pasi situata te ndryshme kane ndodhur.
Edhe une ne ato momente kam menduar se asgje nuk ndodh kot, se ka nej shkak pas gjithshkaje. Mund te jene situata per te na kalitur durimin, qetesine, vetekontrollin etj, etj
Ju uroj cdo te mire dhe shijojeni cdo moment te jetes suaj!
Miqesisht,
Edi Gogu
GJERAT E VOGLA

Mbase nuk e mbani mend qe  
shefi i nje kompanie i shpetoi
11 shtatorit sepse ate dite shpuri djalin per here te pare ne kopesht.

Nje djale tjeter shpetoi nga tragjedia

pasi kishte rradhen qe te shkonte e te blinte petulla jashte nderteses.

Nje grua u vonua per ne zyre ate dite

pasi zilja e alarmit nuk ra.

Nje tjeter u vonua per ne pune ate mengjes

pasi u bllokua ne trafik, per shkak se kish ndodhur nje aksident rrugor.

Nje tjeter

sepse i iku autobuzi.

Nje zonje nuk shkoi ne orar ne pune pasi ju derdh kafeja
dhe u vonua duke nderruar veshjen.

Nje tjeter

sepse nuk i ndizej makina.


Nje tjeter,

pasi nuk mori dot taksi.

Ajo qe me beri me shume pershtypje ishte ai zoteria
qe veshi kepuce te reja fringo ate mengjes,
U perpoq me cdo menyre qe te ishte ne pune ne orar, 

por nuk mundi pasi kepucet i shkaktuan flluska ne kembe.

Ai ndaloi ne nje farmaci per te blere ankeplast.

Kjo eshte arsyeja qe ai eshte gjalle sot..Tani kur une gjendem

I bllokuar ne trafik
,
Kur nuk e kap dot ashensorin,

Kur kthehem nga rruga per t’ju pergjigjur telefonit
...
Oh, jane shume gjera qe me bezdisin.
Por mendoj me vehte,
Se une duhet te isha
pikerisht ketu
Ne kete moment..


Heren tjeter ne mengjes kur te te duket

sikur gjerat shkojne ters
,

sepse femijet mezi behen gati per ne shkolle,

sepse nuk po I gjen dot celesta e makines,

ke kaluar rruges me semafor te kuq te ndezur,

Mos u shqetesoni;

sepse e gjitha eshte shume e thjeshte

Dikush atje lart eshte duke u kujdesur per ty.


mos u merzisni me keto gjera te vogla qe mbase ju bezdisin
 
dhe mbani mend se ato mund te jene te lidhura me ndonje qellim te caktuar.

No comments:

Post a Comment