Mire se erdhet :-)

Tuesday, March 13, 2012

Xhenxhefil, molle, karote, kivi, dardhe= komposto

Te dashura mikesha,

A ju ka ndodhur te blini kivi dhe shija e tyre nuk ju ka pelqyer? Po? Edhe mua. Kam nje sugjerim per ju. Ruajini per komposto.

Sapo vura ne zjarr, nje tenxhere te madhe me perberes kompostoje.

4-5 l uje qe vlon
4 dardhe
4 molle
1 cope 3 cm xhenxhefil
2 kivi
2 karota
3 luge gjelle mjalte
5 lule kardamomi
1 lule anisa (yll kinez) (dy te fundit ne supermarket ose te Neranxi)

Vlojini per 15 min dhe mbajeni kapakun te vendosur mbi tenxhere.


Kjo komposto keshillohet per te gjithe familjen.

Qofshi si kokrra e molles;)

Me dashuri,

Edi Gogu

2 comments:

  1. Ide e mire per ti perdorur frutat sa here qe nuk te pelqen shija e tyre..Sesa te hakerrehesh me blerjen e bere, ose mos ti hash fare..mund te perdoresh ne kete menyre..flm per keshillen...

    ReplyDelete
  2. Me duket te kthehem mbrapa me tastin e google per te marre vesh sesi arrita tek ky blog...ama jam e kenaqur qe e zbulova. Percjell qetesi, dashuri, buzeqeshje. Komplimente!

    ReplyDelete