Mire se erdhet :-)

Sunday, January 15, 2012

Caj per dite te ftohta

Pershendetje te ngrohta ne kete dite te akullt;-)

Sot temperaturat e uleta, me bene te kujtoj "shijen" e vertete te dimrit. Ndersa nxitoja te beja blerjen e frutave dhe perimeve dhe i ftohti me kishte hyre ne palce, po i qaja hallin me mendjen time, shitesit te perimeve qe punonte jashte ne thellim.

Nxitova hapat drejt shtepise ku me priste nje caj i ngrohte i sapopergatitur.

Per nje "pirje caji familjare", nevojiten:

Nje cajnik ku jane vluar 6 filxhane caji uje
Nje molle e kuqe e prere ne kubike
Dy mandarine te lara e te prera ne kube se bashku me lekuren
Gjysme portokalli i prere ne feta me gjithe lekure
10 gozhde karafil
2 shkopa kanelle
4 bustina caj i bardhe
2 luge gjelle mjalte

Frutat dhe erezat e thata hidhen ne nje ene dhe mbi ti hidhet uji u vluar. Mbulohet ena dhe lihen ashtu per 20 min. I shtojme mjaltin dhe ju befte mire!!

Shoqerohet me biskota, nje film familjar apo edhe me nje bisede. Kujdesuni qe biseda te jete cilesore, perndryshe caji i humbet vlerat e tij qetesuese e ngrohese.

Ju uroj nje pasdite te ngrohte e te kendshme;)

Me dashuri
Edi Gogu

No comments:

Post a Comment