Mire se erdhet :-)

Monday, September 13, 2010

Nuditeti tek femijet- Tabu per tu biseduar, por aspak per tu pare :-(

Te dashura mikesha,

Vjeshta se bashku me uljen e lehte te temperaturave, me ngjalli dhe deshiren per te konsumuar caj te ngrohte. Po ju? Jeni ende duke konsumuar caj te ftohte apo te ngrohte?

Te them te drejten me temen qe kam zgjedhur per biseden e sotme shkon me mire nje gote e madhe "uji i ftohte". Prinderit shqiptare ( nuk mund te flas per prinderit jashte kufijve tane, pasi nuk e njoh mire ate realitet)  nuk para flasin me femijet e tyre per ceshtje delikate sic jane seksualiteti apo nuditeti.

Efektet e demshme te mos orientimit ne lidhje me nuditetin jane te dukshme qe ne femijet apo me sakte djemte e moshes 8 vjecare te cilet mblidhen koke me koke dhe "cuditen" mbi fotot gjysme te zhveshura te modeleve vajza, te cilat ua japin vellezerit apo kusherinjte me te medhenj. E frikshme!!!

E frikshme qe te shohesh turbullimin seksual tek nje femije i kesaj moshe. Po cfare jam duke folur dhe une? Prinderit as qe e kane idene e ketyre gjerave qe ndodhin jashte kontrollit te tyre. Po ne fakt perse prinderit nuk flasin me femijet e tyre ne lidhje me nuditetin? Perse nuk u shpjegojne femijeve "shenjterine" e ruajtjes se intimitetit personal.
Nese cdo prind do te bente kaq pune dhe bisede te hapur me femijet, padyshim qe kuriozitet do te kishte ende ne kete fushe, por nuk do te kishte coroditje dhe fiksim te femijeve drejt imazheve nudo.

Serish po flas shume e shqetesuar nga imazhet e tmerrshme nudo qe sheh ngado ne qytet. Nuditeti eshte kthyer ne nje gjendje normale dhe prinderve as qe u ben pershtypje. Reklamat e ndryshme televizive me femra thuajse te zhveshura apo edhe posterat e ngjitur neper rruge po behen nje realitet qe pranohet mese natyrshem nga familjet shqiptare.
 
 Ne autostraden Tr-Drr dhe neper Tirane sheh nje poster te llahtarshem te nje pije energjike Shark me sloganin "Cliroje bishen brenda teje!" ku imazhet jane te vesh duart ne koke e te mbash mendjen, nese nuk te ka levizur vendit ende.

 Femijet cuditen dhe pasi e kane pare disa here mendojne qe ajo lloj sjelljeje eshte normale. Ciljeta ne postera gjigande ta shpif duke reklamuar trupin e saj. Vajzat para adoleshente dashje pa dashje mendojne qe ajo duhet te jete nje ikone e cila duhet ndjekur.

 Di plot raste kur femije nen 12 vjec kane rene pre e imazheve te rrjeteve te ndryshme pornografike ne internet dhe pervec shqetesimeve morale dhe mendore, kane perjetuar edhe semundje fizike.
 
Une kam femije vete dhe ky problem i nuditetit nuk me le te qete e te mos flas ne lidhje me te. Biseda te tilla mund te mos jene te rehatshme miids jush dhe femijeve tuaj, por jane te DOMOSDOSHME.

 Sa here qe vihemi perballe imazheve nudo ne rruge, postera, kopertina revistash ne librari, ne flasim ne lidhje me respektin per vehten dhe qendrimin ndaj nudutetit.

 Nuditeti dhe pornografia jane pjese e se njejtes familje dhe besoj se askush nga ju nuk do te donte qe femija i tij te behej i varur prej tyre. Askush nuk mund ta kryeje detyren tuaj edukuese.

 Ne kete realitet qe jetojme, jemi si ne nje fushe beteje. Ne me familjet tona dhe bota me imoralitetin qe na e servir se dicka normale.
 
 Mbani qendrimin tuaj!!!
 Me shume dashamiresi,

 Edi Gogu

1 comment: