Mire se erdhet :-)

Tuesday, August 17, 2010

Qejfi nuk mund te quhet lumturi

 Miqte e mi te shtrenjte,
 
 Ndersa pergatisja ujin e ngrohte per caj, mora nje vendim te shpejte dhe "eremire"; nje kupe me caj borziloku.
 Mjaftojne 3-4 gjethe te medha borziloku ne nje filxhan caji dhe uji i nxehte mbi te. Pasi uji te jete ftohur, ju mund ta shijoni cajin tuaj freskues dhe te shijshem.

 Mbreme bashkeshorti im po na lexonte mua dhe femijeve nje histori shume te bukur te shkeputur nga nje permbledhje shume e vecante e vepres se shkrimtarit Irlandez Oscar Wilde. E pabesueshme sesi ne nje tregim per femije mund te gjesh mesime qe u vlejne jo vetem femijeve, por edhe te rriturve.
 
Dallendyshja e mire dhe zemerbardhe qe sakrifikon jeten e vet, per ti sherbyer te tjereve, ndersa bisedon me Princin e Lumtur thote se: "Qejfi kurresesi nuk mund te quhet lumturi!"

 Sa here e ngaterrojme ne lumturine me qejfin dhe, ne shumicen e kohes mendojme se te kaluarit mire apo te berit gallate eshte lumturia qe ne kemi kerkuar dhe enderruar.

Po ju si mendoni? A mund te quhet qejfi, lumturi? Pres mendimin tuaj.

 Kalofshi sa me bukur:-)

 Edi Gogu

No comments:

Post a Comment